extra

Zdjęcia do "Gry o tron" w Polsce? Mamy kilka dobrych scenerii

Czytaj dalej
Marcin Nowak | Współpraca Marcin Szczepański, Kamila Glińska

Zdjęcia do "Gry o tron" w Polsce? Mamy kilka dobrych scenerii

Marcin Nowak | Współpraca Marcin Szczepański, Kamila Glińska

Być może jeszcze nigdy żaden film czy serial nie wpłynął tak bardzo na branżę turystyczną, jak „Gra o Tron”. Tłumy turystów oglądając w produkcji HBO zapierające dech w piersiach scenerie, ruszyły do miejsc, gdzie rozgrywały się one naprawdę. Islandia, Irlandia Północna, Hiszpania, Maroko, Malta, Chorwacja czy Szkocja zyskały nowe atrakcje turystyczne, które można zwiedzać, korzystając z ofert specjalnych biur podróży oraz wycieczek fakultatywnych “śladami bohaterów serialu”. A gdyby tak pobawić się i z przymrużeniem oka ulokować niektóre miejsca znane z serialu… w Polsce? Zobaczcie nasze propozycje.

Zamek w Niedzicy - Pyke

Jeden z najpiękniej położonych polskich średniowiecznych zamków aż prosi się o wykorzystanie w tego typu produkcji. Ulokowany na skarpie nad ogromnym jeziorem Czorsztyńskim, powstał w miejscu dawnej budowli obronnej. Jego potencjał filmowcy zauważyli już wcześniej - kręcono tutaj m.in. „Zemstę” z 16-letnią Beatą Tyszkiewicz w roli Klary. Na zamku powstawał też film „Mazepa” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego oraz seriale „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. To także jedna z największych atrakcji historycznych południowej Małopolski. Nam przypomina Pyke, stolicę Wysp Żelaznych, choć trzeba by go kadrować tak, by nie było widać drugiego brzegu jeziora.

Na ujęcia siedziby rodu Greyjoyów nadaje się jak żaden inny zamek w Polsce. Pasuje do Pyke nie tylko swoją niedostępnością i położeniem na szczycie skały, ale także specyficznym klimatem starej, surowej twierdzy. Fani serialu doskonale rozumieją tę atmosferę, bo sceny rozgrywające się na Żelaznych Wyspach zawsze są ponure, a okolica nieprzystępna. Odpowiednim kadrowaniem i wykorzystaniem komnat i krużganków, w niedzickim zamku bez problemu można by próbować odtworzyć ten klimat.

Nietrudno nam wyobrazić sobie sceny rozmów Theona Greyjoya z ojcem w jednej z sal zamku. Kłopot przysporzyć mogłaby jedynie scena zrzucenia Balona z bujanego mostu, takich bowiem w Niedzicy brak.

Pustynia Błędowska - Morze Dothraków

Najbardziej suchy i niegościnny obszar w Polsce. Okresowo wykorzystywany jako poligon. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. To tu częściowo powstała ekranizacja „Faraona” Bolesława Prusa. Obecnie jest to atrakcyjny teren wędrówek pieszych i konnych. Kiedyś na Pustyni Błędowskiej zdarzały się nawet zjawiska fatamorgany - piasek i szare żwiry sięgają tu prawie po horyzont. Tak jak niegościnne pustkowia Morza Dothraków. Choć te pokazane w serialu HBO posiadają nieco więcej bardziej zróżnicowanych form skalnych, geologicznych.

Pustynia swoje najlepsze lata ma już co prawda za sobą i powoli zarasta, niemniej cały czas dałoby się nakręcić tam galopujące hordy konnych jeźdźców i karawany ciągnące się pośród pustkowi. Nie są to może afrykańskie czy azjatyckie stepy, z nieogarniętym wzrokiem morzem traw; jednak w naszym kraju o lepsze miejsce na tego typu sceny byłoby z pewnością trudno.

Wciąż wydaje się, że nasza polska pustynia nie spełniłaby oczekiwań? Nie możemy się z tym zgodzić, zważywszy na fakt, że sceny Morza Dothraków w serialu kręcone były w różnych lokalizacjach… Irlandii Północnej.

Zdjęcia do "Gry o tron" w Polsce? Mamy kilka dobrych scenerii
Polska Press Pustynia Błędowska

Malbork - Słoneczna Włócznia

Twierdza Martenów i stolica Słonecznego Dorne. Potrzebujemy tu spektakularnego budynku, który swoimi rozmiarami uniesie rolę całego miasta. Takim może być kompleks zamkowy w Malborku – największy na świecie pod względem powierzchni. Zwłaszcza, że umiejscowiony jest bezpośrednio nad wodą. Zamek tradycyjnie dzielony jest na 3 części: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski (przedzamcze). Szacuje się, że zwiedzenie całości zajmuje ok. 3-4 godziny. Początkowo był on rezydencją wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a później także siedzibą królów Polski.

Zdjęcia do "Gry o tron" w Polsce? Mamy kilka dobrych scenerii
By DerHexer; derivate work: Carschten - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11052758

Puszcza Romincka - Lasy na Północy Westeros

Podzielona między Polskę a Rosję Puszcza Romincka, gdzie występują drzewa jak w tajdze i panuje surowy klimat, to najbardziej “syberyjska” część naszego kraju. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od pruskiego „Romowe”, które było miejscem kultu pogańskiego i sejmików elity pruskiej. Przepływają przez nią dwie rzeki; nie brakuje tu także mniejszych strumieni, torfowisk, bagnisk i jeziornych oczek.

To świetne miejsce by odtworzyć scenerię „Wilczego Lasu” i innych okolic na północy Westeros. Tu, na terytorium rodu Starków, rozgrywało się wiele klimatycznych scen, czy to w Bożych Gajach, czy w trakcie polowań i podróży leśnymi bezdrożami. W jednym z lasów znaleziono także młode wilkory, którymi zaopiekowały się dzieci Neda Starka.

Wilki występują również w Puszczy Rominckiej, co tym bardziej uwiarygadnia tę lokację, jako niegościnne lasy Północy, pod warunkiem, aby sceny kręcić w miesiącach jesiennych i zimowych.

Zdjęcia do "Gry o tron" w Polsce? Mamy kilka dobrych scenerii
www.parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Biskupin - Czarny Zamek

Klimat Czarnego Zamku, jako fortecy, ale w dużej mierze wybudowanej z drewna, z zasiekami, palami, murem, przypomina nieco nasz zrekonstruowany Biskupin. Oryginalnie osada ta powstała w VIII w. p.n.e. Obecnie to jedno z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Chociaż Czarny Zamek z „Gry o Tron” pełni funkcję strategiczną, poza samym murem nie prezentuję się zbyt okazale, zwłaszcza na tle innych zamków Siedmiu Królestw. W dużej mierze drewniany, nieco zaniedbany, nie robi piorunującego wrażenia na wrogach, którzy atakować mieliby od południowej strony.

Mur stworzony jest komputerowo, ale atmosfera samego zamku twórcy serialu w Polsce mogliby próbować odtworzyć właśnie w zrekonstruowanym Biskupinie. Jego drewniane wykonanie i siermiężny klimat mogłyby idealnie zwizualizować problemy, z jakimi borykać musiała się zdziesiątkowana Czarna Straż, stale reperująca podupadły fort.

Orle Gniazda na Jurze. Bobolice - Winterfell

Wiekowe zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej mogłyby pełnić rolę wielu fortec ze słynnego serialu. Dawne twierdze, siedziby królów, rycerzy i rozbójników są jedną z największych atrakcji tego regionu. Wyjątkowy jest jednak ten położony na 380-metrowym skalistym wapiennym wzgórzu – zamek w Bobolicach. Za czasów Kazimierza Wielkiego stale stacjonowała tu silna załoga, która strzegła terenów przygranicznych i pobliskiego szlaku handlowego. Po restauracji wydaje się najciekawszym pomysłem na osadzenie tu stolicy Starków, czyli Winterfell.

Podobnie jak oryginalny, serialowy zamek, również jedno z najbardziej charakterystycznych Orlich Gniazd osadzone jest na wzniesieniu. Posiada też podobne baszty i mury. Przy odrobinie graficznego podrasowania można by uzyskać bardzo ciekawy efekt.

Używając odrobiny fantazji, z łatwością można wyobrazić tu sobie sceny zakończonych tragicznie wspinaczek Brana po ścianach i wieżyczkach zamku, czy szturm murów przez ludzi z Żelaznych Wysp.

Oczywiście Bobolice nie leżą na dalekiej północy, więc dla zachowania klimatu, zdjęcia do serialu kręcić trzeba byłoby zimą, jednak to niewielkie utrudnienie, patrząc na naturalny urok zamkowej twierdzy, jakie oferuje ten jurajski zamek.

Dolina Prądnika - The Eyrie

Eyrie to kraina pełna wąwozów, jaskiń i formacji skalnych położona w północno-wschodniej części Westeros. Gdybyśmy szukali takich miejsc w Polsce możemy wytypować Sokoliki w Sudetach, jednak najlepszym miejscem na kręcenie podobnych scen wydaje się Dolina Prądnika na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego w Małopolsce. Pasuje ukształtowaniem terenu (bramy skalne, iglice) i ma ciekawą historię. Na jej terenie znalazł schronienie Władysław Łokietek w czasie swoich walk o zjednoczenie Polski.

Jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce idealnie nadawałoby do zobrazowania wędrówek Doliną Arrynów do niesamowitego zamku – Orlego Gniazda, położonego na wysokiej skale. Takiego tworu oczywiście w Ojcowskim Parku Narodowym nie ma, ale i w serialu HBO został on stworzony przy użyciu komputerowych efektów specjalnych.

Samo jego otoczenie i kręte przejścia pośród skalistej doliny pasują już jednak na plan filmowy idealnie. Podobnie jak liczne na Jurze zamki, na których można by z powodzeniem kręcić chociażby sceny rozgrywające się przy Krwawych Wrotach, prowadzących na zamek.

Zdjęcia do "Gry o tron" w Polsce? Mamy kilka dobrych scenerii
By Aneta Pawska - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40633334

Złoty Potok - aleja Dark Hedges

W śląskiej wsi Złoty Potok znajduje się mistyczna aleja ponad 200-letnich klonów. Czaruje klimatem zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca. Warto się tu pojawić i porównać to miejsce ze słynną drogą z Królewskiej Przystani, oryginalnie nakręcona w alei Dark Hedges w Irlandii Północnej.

Urokliwą aleję widzieliśmy w scenie wyjazdu braci z Nocnej Straży z nowymi rekrutami z Królewskiej Przystani. Otoczona majestatycznymi drzewami trasa ze Złotego Potoku również świetnie nadałby się do stworzenia tajemniczego i mrocznego klimatu, towarzyszącemu ucieczce Aryi i Gendry’ego ze stolicy Siedmiu Królestw, przed grożącym im niebezpieczeństwem.

Gdańsk - Królewska Przystań

Gdańsk wiele przeszedł w swojej ponad tysiącletniej historii, musiał być odbudowywany po wojnie, a nade wszystko brakuje mu średniowiecznej architektury. Mimo to proponujemy, by jako miasto portowe, zabytkowe i pełne dawnych budowli oraz wąskich uliczek, tu właśnie umiejscowić stolicę Westeros, Królewską Przystań.

Choć sceny z różnych wnętrz Kings Landing można byłoby kręcić w innych miejscach. Na przykład w Malborku, gdzie oprócz "Zamku wielkich mistrzów krzyżackich", do dyspozycji mamy także bramę Mariacką, ruiny Szkoły Łacińskiej czy resztki murów obronnych miasta.

Stolica Westeros jest ogromnym miastem, więc nie obyłoby się bez ogromu pracy scenografów i speców od efektów komputerowych, jednak przy ich pomocy z powodzeniem można by kręcić sceny z Królewską Przystanią związane. A byłoby tego sporo, bo niemal w każdym sezonie dzieje się tu duża część wydarzeń Gry o Tron.

Bieszczady - Kraina za Murem

Zimą Bieszczady wydają się najbardziej surowym i bezkresnym fragmentem Polski. Temperatury spadają tu nawet do -30 stopni, a na połoninach wieje wiatr z prędkością ponad 100km/h. To także miejsce bardzo tajemnicze. Jeśli ważącą 2 mln ton wielką Zaporę na Solinie - największą jak dotąd w Polsce zaporę rzeczną, za którą rozlało się w górach "bieszczadzkie morze" - potraktujemy jako Mur i bramę do Bieszczadów, to zdecydowanie mogą one nadać się na serialową Krainę.

Bo w sumie czego chcieć więcej, by zobrazować niedostępne, zamieszkane przez dzikich i nękane przez Innych terytorium. W tutejszych lasach można by nakręcić inicjację Jona Snow na brata Nocnej Straży w Bożym Gaju, z jednej z niedostępnych chat stworzono by twierdzę Crustera, a na zimowych pustkowiach nakręcono przemarsz armii nieumarłych. Również dla podróży Brana do trójokiej wrony można by znaleźć odpowiednie plenery.

Jedynym problemem mógłby być fakt, że kraina za Murem to nie tylko góry, ale także połacie płaskich terenów, jednak przy odpowiednim usytuowaniu planu zdjęciowego i z tym można by dać sobie radę.

Zdjęcia do "Gry o tron" w Polsce? Mamy kilka dobrych scenerii

Zobacz więcej pięknych miejsc w Polsce na blogu Gdziewyjechać.pl

Marcin Nowak | Współpraca Marcin Szczepański, Kamila Glińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

extra.telemagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.